„Novus Asset Management“ vadovo investicijos – nuo pasyvių į lyderius iki ypač rizikingų

Paskelbta 28, rugpjūčio 2023

Novus

Novus

Fondo partneris

Klausiamas, kur investuoti rinkosi pastaruoju metu, Leonardas Diržys, investicijų valdymo įmonės „Novus Asset Management“ vadovas, nurodo energetikos ir technologijų sektorių. Investuodamas į akcijas jis verčiau renkasi pasyvų investavimą. „Nėra didelės prasmės bandyti atspėti konkrečių akcijų kryptį, nebent kažkuo labai domiesi ar mėgsti ir tikrai daug žinai“, – pabrėžia jis. Tačiau kita jo investicijų dalis – rizikos kapitalo: ypač rizikingos investicijos į naujus verslus.
Leonardas Diržys, investuotojas, investicijų valdymo įmonės „Novus Asset Management“ vadovas, atskleidžia, kad liepos mėnesio pirkiniai buvo iš vieno sektoriaus – energetikos, investuota į JAV naftos bendroves. „Dalį kapitalo laikiau JAV doleriais, todėl norėjau ta valiuta ir investuoti. Rinkausi JAV ir tokias bendroves kaip „Occidental Petroleum“ – nemažą dalį jos akcijų yra nupirkęs ir W. Buffetas“, – pasakoja L. Diržys.

Į akcijas investuoja pasyviai
Šią investiciją jis vadina temine, skirtą keliems mėnesiams, investuota čia atpigus naftai, o drauge su ja – ir į naftą perdirbančias bendroves. L. Diržio nuomone, nafta toli gražu neprarado aktualumo. „Man atrodo, kad šios rinkos perspektyvos vertinamos pernelyg juodai ir ekonominė situacija iš tiesų nebus tokia bloga, kaip visi tikisi – nusprendžiau tuo pasinaudoti ir tai pakankamai gerai suveikė“, – teigia investuotojas. Be energetikos, L. Diržys sako kiekvieną mėnesį daug investuojantis į technologijų sektorių – daugiausia indeksus, kuriems skiria dalį savo mėnesinių pajamų. „Renkuosi pasyvų investavimą, nes nėra didelės prasmės bandyti atspėti konkrečių akcijų kryptį, nebent kažkuo labai domiesi ar mėgsti ir tikrai daug žinai“, – pabrėžia portfelių valdytojas.

Portfelio sudėtis
Tačiau portfelyje sako turįs nemažą „Microsoft“ akcijų poziciją.
„Tai lyderiaujanti savo srityje bendrovė, jai nėra pakaitalo. Į ją irgi galima periodiškai investuoti, tiesiog tikint pačia kompanija, – teigia L. Diržys. – Apskritai, tokio pelningumo, kaip ryšių ir technologijų sektorius negali pasiūlyti joks kitas.“

Kitos L. Diržį dominančios investicijos – rizikos kapitalo
„Ypač galimybė investuoti labai ankstyvoje verslo stadijoje. Taip prieš 3 metus investavau į Didžiosios Britanijos bendrovę „Carwow“ – naujų automobilių pirkimo ir pardavimo internetu platformą“, – teigia jis.  Leonardas Diržys, investuotojas, investicijų valdymo įmonės „Novus Asset Management“ vadovas. Viskas buvo aišku, aiškina L. Diržys, prekyba keliasi į skaitmeninę erdvę, o netrukus prasidėjusi kovido pandemija tą tik patvirtino: žmonės internetu ėmė pirkti viską – taigi, jo investicija pasiteisino. „Bendrai vertinant investicinį portfelį – apčiuopiamesnė yra ta NT ir kitų, mažiau likvidžių investicijų dalis, kur aš investuoju į atskiras įmones – stengiuosi investuoti į tas, su kuriomis dirbu“, – teigia investuotojas.
Tačiau bendra investavimo į akcijas strategija – daugiausia pasyvi, jis pabrėžia nesistengiantis uždirbti iš vienos bendrovės akcijų kainos šuolio, verčiau galvojantis apie 10 metų perspektyvą.

Portfelį balansuoja paskolos
„Kokia tiksli vertė tų mano pasyvių investicijų aš, tiesą sakant, net nežiūriu. Perku ir tiek, žinodamas, kad bus aktualu po 10–20 m.”, – svarsto jis.  Tačiau portfelio grąžą L. Diržys stebi. „Jai įtakos turi ne tik akcijos. Mūsų įmonė užsiima ir skolinimu, todėl dalį pinigų aš investuoju ten, kur tiesiogiai dirbu – skolinimo grąža pastaraisiais metais lenkia akcijų grąžą“, – paaiškina investicijų valdytojas.
Šita investicijų dalis palaiko ir jo portfelio balansą – jeigu akcijos susvyruoja, tai paskolų verslas – stabilesnis, turintis realius užstatus, palaikantis portfelio pelningumą.  Senokai turėjau minusinius portfeliui metus, šiemet irgi matau pliusą – tai tas balansas veikia“ – svarsto L. Diržys. Bendra portfelio grąža generuoja tarp 10–15% metinės grąžos, tačiau atskiros rizikos kapitalo investicijos, į kurias daug darbo įdeda pats, generuoja ženkliai didesnę – dešimtis ir šimtus procentų – siekiančią grąžą.

Investuoja nuo pilnametystės
L. Diržys pasakoja investuoti pradėjęs 21-erių, 2007 m., Lietuvos akcijų biržos kilimo laikotarpiu. „Vienas iš kilimo lyderių buvo „Lifosa“, kuri tebeveikia ir šiandien, tik prižiūrima laikinojo administratoriaus. Į ją investuoti įkalbėjo tuometinė „Finasta“, labai mane sudominusi galimybe uždirbti neinant į darbą, bet iš įmonių veiklos“, – prisimena jis.  Investuotojo kelias prasidėjo nuo dvigubo uždarbio iš pirmos investicijos, sukėlusio daug susižavėjimo, kad galima uždirbti biržoje, kur viskas nauja: akcijos, ateities sandoriai, opcionai, etc. L. Diržys prisimena, kad aktyvus ir rizikingas investavimas jį taip įtraukė, kad iš pradžių jis užsiėmė tik praktika, knygas apie investavimą skaityti pradėjo tik po kelerių metų. „Dabar ta investavimo dalis man visiškai nebeįdomi – rizikinga investavimo dalis tapo visiškai pasyvia,“ – teigia jis. Anot jo, ir knygos rašo, ir praktika rodo, kad jei nesi kažkuo ypač geresnis prekiautojas už kitus, galintis generuoti že